گریزی اصیل از تکرارهای رایج در موسیقی ردیف دستگاهی

شهاب مِنا ادامه داد: برخلاف دورینگ که در نت‌نویسی به کلیات می‌پردازد، امروز در موسیقیِ دستگاهی ایران، خلاف این شیوه به کار می‌رود و آهنگسازان سعی بر آن دارند تا با ثبت تمام جزئیات و تزیینات یک قطعه که تا حد زیادی خلاقیت نوازنده را کور می‌کند، به یک اجرای خاص و منفرد نزدیک شوند.

شهاب منا با اشاره به این‌که تاکنون در ایران، به شکلی بسیار محدود و مهجور، تجربه‌هایی مانند قطعات این کتاب، در احیا و به‌کارگیری شیوه‌های قدیم موسیقی برای آهنگسازی، انجام شده است، تاکید کرد: مدت‌هاست  موسیقی دستگاهی ایران دچار معضل تکرار است و برای گریز از این تکرارها، آهنگسازان ایرانی راه‌های مختلفی را تاکنون تجربه کرده‌اند. از ساخت قطعات تلفیقی که موسیقی ایرانی را در کنار موسیقی غربی به کار می‌برند گرفته، تا تلاش‌هایی که برای به کارگرفتن تکنیک‌های نوازندگی سازهای غربی در سازهای ایرانی (مثلا نواختن سنتور به شیوه پیانو)، انجام شده‌اند.

وی افزود: اما هیج یک از این کارهای برخاسته از سنت‌های خودینه موسیقی ایرانی نیست. کاری که آهنگسازانی مانند دورینگ انجام می‌دهند، این است که سنت‌های موسیقی قدیم ایران را احیا کنند تا از اینها بتوانند ترکیبات موسیقایی را اجرا کنند که ضمن برون‌رفت از تکرارهای موجود، برگرفته از سنت‌های اصیل موسیقی ایران باشد که ماحصل چنین تلاش‌هایی ماندگارتر خواهد بود.

وی در پایان اضافه کرد: یک نوازنده متوسط موسیقی از پس نواختن قطعات این کتاب برخواهد آمد چرا که در ساخت این قطعات تاکیدی بر دانستن تکنیک‌های پیچیده نوازندگی، آنچنان که برای سازهای غربی رواج دارد، نشده است.شهاب منا متولد 1358 و دانش‌آموخته موسیقی و پژوهش هنر از دانشگاه تهران است و در حال حاضر به عنوان مدرس موسیقی در گروه موسیقی دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارد. از وی تاکنون کتاب‌های «موزش سیبلیوس (به انضمام روش نت‌نویسی و اجرای موسیقی ایرانی)»، « حبیب سماعی و راویان آثار او»، «ض‍رب‍ی‌‌ه‍ای‌ ح‍بیب‌ س‍ماعی‌ بر اساس اجرای‌ مجید کیانی‌»، «مجموعه مقالات درباره سنتور» و «هزار و یک پرسش درباره سنتور» منتشر شده‌اند.

کتاب «درآمد دوم: آهنگ سازی بر اساس اوزان قدیم و ردیف» در 84 صفحه و شمارگان 700 نسخه با بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات موسیقی عارف منتشر شده است. طرح روی جلد این کتاب، اثرِ نقاشیِ حسین زنده‌رودی است.

 

کتاب های برای دانلود :

 

 

/ 0 نظر / 79 بازدید